Zdrowe życie

Ajurweda – nowa odsłona zdrowia

Starożytne Wedy, z których wywodzi się ajurwedyjska wiedza, rozwinęły poprzez nia podejście, które obejmuje wszystkie obszary życia: religie, astrologię, jogę, sztukę uzdrawiania, architekturę, psychologię czy odżywianie. Połączenie wszystkich tych dziedzin jest wprowadzenie do holistycznej koncepcji życia. Ajurweda „wiedza o życiu”, kieruje się prawami natury. U jej podstaw leży rozumowanie, że człowiek zawsze żyje z naturą oraz w naturze. Dlatego też idea ta jest ponadczasowa i uniwersalna.

Dzięki zagłębianiu się w tę ideologię nauczymy się znów pojmować jedność ciała, ducha i umysłu, a także traktować te wszystkie trze elementy na równi ze sobą. W ajurwedzie mówi się o „boskich daniach”, które stanowią pokarm dla duszy i ciała. Najważniejsze jest kitchari, czyli oczyszczające danie z ryżu.

Zalecane produkty spożywcze

W ajurwedzie odżywianie dostosowane do naszego typu stanowi podstawę zdrowia. Dzięki niemu siła naszego agni, trawiennego ognia, utrzymuje się lub wzrasta, z wraz z mocnym agni zaczyna się zdrowie. Pewna ajurwedyjska zasada mówi: „Podobne wzmaga podobne”. Jeśli ktoś jest zdominowany przez pittę, zwiększy on ją poprzez ciepłe, ostre posiłki. Mamy potem do czynienia z pogorszeniem. By uspokoić pittę, należy spożywać delikatne, chłodzące produkty.

W ajurwedyjskiej kuchni stosuje się generalnie niewiele surowych produktów. Raczej preferowane są duszone potrawy, ponieważ łatwiej jest je strawić, przez co mniej obciążane jest nasze cenne agni. Zupa jako przystawka pobudza trawienie i częściowo wypełnia żołądek. Pozostałe dania powinny zapełnić go tylko do trzech czwartych, to w zupełności wystarcza. W ten sposób unikniesz przejedzenie, za to usprawnisz trawienie i utrzymasz wagę lub stracisz kilka kilogramów, jeśli tylko tego chcesz.

O każdej porze i przy każdej okazji możesz pic ciepłą wodę, zaś każdego ranka powinieneś pić 1 litr wody. Również herbatki ziołowe i owocowe są wartościowymi napojami. Ale i tutaj zwróć uwagę na zalecenia dla twojej duszy. Za pomocą odpowiednich ziół i przypraw możesz nią sterową, a także ja wspierać.

Przykładowy ajurwedyjski przepis – Kremowa zupa ryżowa

Składniki:
20g ryżu basmatii
1 ząbek czosnku
20g ziaren kolendry
1 łyżka ghee
1 szczypta pieprzu
¼ łyżeczki soli mineralnej

By zupa była kremowa, należy zemleć ryż przed gotowaniem lub lekko zmiksować ręcznym blenderem po ugotowaniu. Czosnek pokroić. Następnie podsmażyć z kolendrą i ghee. Dodać 400 ml wody i zagotować. Dodać pozostałe składniki i ponownie zagotować, mieszając. Zmniejszyć ogień i gotować jeszcze 10 minut, aż ryż zmięknie.

Źródło: Ajurwedyjskie przepisy, Katharina E.Weyland

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link