Zdrowe życie

Wskazówki na schudnięcie

10 WSKAZÓWEK NA SCHUDNIĘCIE

Jeśli postanowiłeś zadbać o siebie i podjąć wyzwanie jakim jest utrata kilogramów skorzystaj z rad poniżej, które ułatwią ci przejście przez tą trudną drogę.

1. Chudnij w bezpiecznym tempie. Gdy chodzi o utratę wagi i utrzymanie efektów odchudzania, wyścig wygrasz, jeśli będziesz biegł powoli i w równym tempie. Kilogramy stracone zbyt szybko często wracają- i czasem przynoszą za sobą nowe. Najbezpieczniejsze diety promują utratę nie więcej niż jednego kilograma (albo 1% masy ciała) tygodniowo, co zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych towarzyszących gwałtownemu chudnięciu.

2. Tajemnicą kontrolowania wagi jest kontrolowanie kalorii. Badania wciąż zapewniają nowe dowody, że w kwestii utraty wagi nadal sprawdza się stara zasada: spożywaj mniej kalorii, niż zużywa twoje ciało, a zrzucisz zbędne kilogramy bez względu na zawartość węglowodanów, tłuszczów i białka w diecie. Nie oznacza to, że pewne grupy produktów nie wspomagają procesu chudnięcia lepiej od innych. Mogą przyśpieszyć metabolizm i pomóc dłużej utrzymać uczucie sytości. Białko na przykład zmniejsza apetyt, a ciało potrzebuje najwięcej kalorii na jego spalenie. Błonnik jest sycący. Produkty mające go dużo są zazwyczaj zdrowsze, co czyni je idealnymi przekąskami pozwalającymi utrzymać głód w ryzach. Najadaj się do syta świeżymi owocami i warzywami. Możesz je jeść w nieograniczonych ilościach. Tak, nieograniczonych! Nikt nigdy nie utył od nadmiaru jabłek czy marchewek.

3. Notuj, co jesz i jak ćwiczysz. Liczne badania wykazały, że osoby, które notują rodzaj i ilość spożywanego jedzenia, odnoszą największe sukcesy w chudnięciu i utrzymaniu zdrowych nawyków.

4. Waż się raz w tygodniu. Częste ważenie się pomaga zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać nową wagę. Nierobienie tego wiąże się z większym efektem jojo. Ustal czas, miejsce i dzień tygodnia, w którym będziesz sprawdzał swoją wagę.

5. Rozmiar porcji ma znaczenie. Zmniejsz ilość jedzenia na talerzu i liczbę na wadze! Spróbuj jeść z mniejszych talerzy- twój mózg uzna, że zjadłeś więcej niż w rzeczywistości.

6. Ogranicz spożycie niektórych produktów albo w ogóle usuń je z diety. Jeśli pragniesz nauczyć się żyć zdrowiej, powinieneś jeść niewiele wysokokalorycznych produktów albo zupełnie wykluczyć je z jadłospisu. Na przykład potrawy smażone na głębokim tłuszczu zawierają dwa razy więcej kalorii niż taki sam produkt upieczony z grilla. Białko zwierzęce to białko wysokiej jakości, jednak często występuje w pakiecie z tłuszczem. Kiedy tylko to możliwe, wybieraj chude proteiny roślinne )fasola, soja, soczewica, orzechy). Jeśli naprawdę chcesz jeść białko zwierzęce, niech będzie pieczone bądź z grilla. Decyduj się na owoce morza albo drób bez skóry, zawierają o wiele mniej kalorii niż tłuste czerwone mięso.

7. Pij dużo płynów niezawierających kalorii. Większość napojów wypijanych prze ciebie, powinna być pozbawiona kalorii. Woda to idealne rozwiązanie, ale niesłodzona herbata i woda gazowana również będą świetnym wyborem. Usuń z lodówki wszystkie słodkie napoje. Jeśli nie będziesz miał do nich dostępu, nie wypijesz ich.

8. Jadaj niewielkie posiłki, ale często. Kolejne badania dowodzą, że jedzenie mało i często to najlepsze podejście do kwestii utraty wagi. Kiedy jemy, nasz ciało wykorzystuje kalorie, żeby przetrawić pokarm. Spożywanie co najmniej pięciu posiłków dziennie pozwoli ci spalić dodatkowe kalorie w trakcie trawienia kilka razy dziennie. Częste jedzenie pomaga też kontrolować poziom głodu, utrzymuje cukier w równowadze i ogranicza zachcianki. Kidy jesteś bardzo głodny, masz mniejszą szansę dokonać zdrowego wyboru.

9. Zastępuj, zastępuj, zastępuj. Bez wątpienia- nie jest łatwo jeść mniej. Jedną z najlepszych metod, z jakich możesz skorzystać, żeby zapobiec poczuciu bycia czegoś pozbawionym, jest zastępowanie wysokokalorycznych i niezdrowych produktów ich smacznymi i mniej tuczącymi odpowiednikami. Nie zastanawiaj się, czego nie powinieneś jeść, skup się na tym, czego możesz zjeść więcej.

10. Połącz dietę i ćwiczenia dla lepszej kontroli nad swoim zdrowiem, sprawnością i wagą. W najskuteczniejszych strategiach kontroli zdrowia i wagi łączy się ćwiczenia i dietę. Odpowiednie zrównoważenie codziennych ćwiczeń i planu żywieniowego monitorującego przyjmowane kalorie i zapewniającego właściwą ilość składników odżywczych to najlepsza recepta na promocję zdrowia, sprawności fizycznej i kontrolowania wagi.

Więcej informacji na temat zdrowego stylu życia i diet znajdziesz w książce: „Koniec stresu i nadwagi”.

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link