Relaks

Dziesięć prostych pogromców stresu i obniżenia ciśnienia krwi

Brak kontroli stresującego trybu życia jest niebezpieczną siłą, która podnosi twoje ciśnienie.

Oto dziesięć sposobów na przywrócenie właściwej równowagi i uspokojenie ciała i umysłu.

1. Spaceruj, biegaj, pływaj albo jeźdź na rowerze. Ćwiczenia pomagają ci pozbyć się hormonów stresu, które powodują wzrost ciśnienia.

2. Dobrze się wyśpij. Jak wiesz brak snu, zwłaszcza w fazie głębokiej, przyczynia się do podwyższenia ciśnienia krwi.

3. Znajdź sobie zwierzaka. Jeśli lubisz zwierzęta, spraw sobie jedno i korzystaj z jego bezwarunkowej miłości. Udowodniono, że głaskanie zwierząt redukuje poziom kortyzolu, hormonu stresu.

4. Wypróbuj tai chi. Tai chi to rodzaj ćwiczeń na podstawie chińskich sztuk walki. Skupia się na powolnych rytmicznych ruchach, które mają za zadanie doprowadzenie do stanu jasności umysłu i dobrego samopoczucia.

5. Wypróbuj jogę. Joga to popularna starożytna forma duchowych ćwiczeń głęboko zakorzeniona w kulturze indyjskiej. W skład jogi wchodzą ćwiczenia oddechowe, jak również ruchowe w postaci serii pozycji (asan).

6. Wypróbuj medytację . Kolejna starożytna metoda o udowodnionej skuteczności w uspokajaniu umysłu. Medytacja spowalnia fale mózgowe i obniża ciśnienie.

7. Wypróbuj sterowania wyobraźnią. Sterowanie wyobraźnią polega na przypomnieniu sobie miłych rzeczy i stworzeniu w myślach spokojnego miejsca, na którym się skupiasz i wyobrażasz sobie, jakbyś tam naprawdę był.

8. Słuchaj uspokajającej muzyki. Spokojna muzyka może wpływać na podświadomość, spowalniać fale mózgowe i wprowadzić cię w stan relaksu.

9. Wypróbuj oddychania relaksacyjnego. Zamknij oczy i skup się wyłącznie na oddechu. Oddychaj bardzo głęboko, staraj się stopniowo dojść do sześciu oddechów na minute( normalnie jest około dwunastu). Głębokie oddychanie potrafi skutecznie zmienić aktywność układu nerwowego, spowolnić rytm serca i zmniejszyć ciśnienie.

10. Staraj się jak możesz. Przysłowie „Staraj się jak możesz, a resztę zostaw” pomoże ci jak najlepiej poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami, nad którymi nie masz kontroli lub na które możesz wpłynąć w niewielkim stopniu. Podstawową przyczyna stresu jest zazwyczaj twoja reakcja, a nie sama sytuacja.

Więcej sposobów na uspokojenie ciśnienia i układu nerwowego znajdziesz w książce „Obniż swoje ciśnienie”.

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link