Zdrowe życie

Hemoroidy – jak leczyć je domowym sposobem?

Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy można nazwać chorobą cywilizacyjną. Cierpi na nie coraz więcej osób, zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Mimo to często nadal są wstydliwą dolegliwością, do której trudno nam się przyznać nawet przed lekarzem. Podajemy kilka sposobów na to, aby pozbyć się hemoroidów w domu, wykorzystując naturalne środki.

Jak powstają hemoroidy i jak je rozpoznać?

Przyczyną tej dolegliwości jest mało aktywny tryb życia i często siedząca praca. Brak ruchu sprzyja zastojom treści w jelicie i utrudnia trawienie. Powstające przez to problemy z zaparciami przyczyniają się do powstawania hemoroidów.
Pierwszym objawem ich pojawiania się jest świąd w okolicy odbytu. Jeżeli będziemy się drapać, może dojść też do niewielkiego uszkodzenia skóry i śluzówki, a także sączenie się wydzieliny, odczuwanej jako wilgoć w okolicy odbytu. Takie zmiany sprzyjają powstawaniu odczynu zapalnego i alergicznego. W kolejnym etapie u ujścia jelita grubego wytwarzają się guzki. Zwykle przeszkadzają one w wypróżnieniu i skłaniają do silniejszego parcia. To powoduje powiększenie się hemoroidów i tak koło się zamyka. Podczas wypróżniania może dojść do niewielkich krwawień, a nawet wypadania guzka, który będzie wyczuwalny pod palcami. Wypadający guzek najpierw sam wraca na swoje miejsce, ale z czasem trzeba mu w tym pomóc. Inaczej dojdzie do obrzęku i zakrzepicy. W ostatnim stadium choroby guzek przez cały czas znajduje się na zewnątrz odbytu i zaczyna boleć, gdy pojawiają się powikłania zapalne i zakrzepowe.

W jaki sposób poprawić trawienie?

Hemoroidy wiążą się zwykle z przewlekłymi zaparciami. Jeśli Twoja dieta uboga jest w błonnik pokarmowy, powinieneś jak najszybciej ją zmienić. Dzięki błonnikowi zwiększa się objętość treści pokarmowej, dając uczucie sytości. Łatwiej przebiega również trawienie. Możesz spożywać błonnik w owocach i warzywach, np. do codziennych posiłków wprowadzić gruszki, kiwi, jabłka, brzoskwinie, banany, mango czy winogrona. Dużo błonnika znajdziesz również w suszonych owocach: jabłkach, daktylach, morelach oraz rodzynkach. Usprawnić trawienie pomogą Ci także suplementy bogate w błonnik pokarmowy i ćwiczenia:

  • babka płesznik – uzupełnia dietę w naturalny błonnik i śluzy roślinne. Zwiększa perystaltykę jelit. Oczyszcza też organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
  • babka jajowata – zawiera błonnik rozpuszczalny. Łagodnie reguluje pracę jelit, poprawia perystaltykę, nie powoduje wzdęć, usuwa zaparcia. Pochłania duże ilości wody z toksynami, usuwa złogi z jelit. Śluzy zawarte w łupinie działają osłonowo – powlekają złogi i dodatkowo ułatwiają ich usuwanie.
  • błonnik – należy go spożywać jako dodatek do jogurtów, sałatek, dodawać do domowych wypieków lub rozpuścić w sokach lub wodzie. Zwiększając przyjmowanie błonnika, pamiętaj o piciu dużej ilości wody.
  • możesz poprawić funkcjonowanie jelit również dzięki umiarkowanym ćwiczeniom aerobowym np. szybko maszerując codziennie przez 20-30 minut.
  • zarezerwuj sobie kilka minut dziennie na siedzenie w toalecie – na przykład tuż po posiłku. Ureguluj swoje wypróżnienia i udaj się do toalety, gdy tylko poczujesz parcie. W przeciwnym razie stolec może się cofnąć, a to doprowadzi do zwiększonego ciśnienia i obciążenia.

Jak leczyć hemoroidy w domu? Pomogą nasiadówka i okłady

Co jednak zrobić, gdy hemoroidy już się pojawiły? Jeżeli cierpisz na tę dolegliwość, możesz spróbować leczyć ją w domu. Od czego więc zacząć?

  • Swędzenie i podrażnienie może złagodzić ciepła kąpiel pośladków czyli nasiadówka. Wykonaj ją po każdym wypróżnieniu i dodatkowo 2-3 razy dziennie. Do wanny napuść kilka cm wody lub kup w aptece małą plastikową wanienkę dopasowaną do sedesu. Po 20 minutach delikatnie osusz papierem okolice odbytu lub użyj suszarki do włosów nastawionej na chłodny powiew. Taką kąpiel na hemoroidy przygotujesz z wyciągu z oczaru wirginijskiego, rumianku czy nagietka. Środki z oczaru wirginijskiego poleca się jako jedne z najskuteczniejszych w walce z hemoroidami. Oczar działa bakteriobójczo, obkurcza naczynia krwionośne i zatrzymuje krwawienie.
  • Doraźną pomoc przyniesie Ci sok wyciśnięty z gotowanej cebuli z dodatkiem 2 kropli oleju. Tak przygotowaną mieszaniną nasącz kawałek waty i użyj jako czopka na noc. Jeżeli natomiast krwawiące grudki leżą już na zewnątrz odbytu, zrób okład zewnętrzny. Zmieniaj go co kilka godzin, by nie wysychał.
  • Jeżeli czujesz ból, przyłóż do odbytu kostki lodu zawinięte w chusteczkę. Ból powinien zmniejszyć się już po kilku minutach.

Sposobów na walkę z hemoroidami jest wiele. Im we wcześniejszym etapie choroby podejmiesz działania, tym skuteczniejsza będzie Twoja terapia. Hemoroidy rozwijają się powoli, są więc spore szanse na to, by je wyleczyć bez pomocy lekarza. Jeżeli jednak ból się nasila bądź pojawi się krwawienie, zgłoś się po fachową pomoc.

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link