Zdrowe życie

Jak ograniczyć słodycze dzięki 5 prostym krokom?

Jak ograniczyć słodycze

Uwielbiamy cukier, ale często postrzegamy go jako coś „złego” lub „grzesznego”. To dopiero zagadka, dlaczego mamy nie jeść tego, na co mamy największą ochotę?

Cukier a Ajurweda

Ajurweda ma inne podejście do słodyczy. Cukry uznaje się za lek w pewnych sytuacjach. „Słodki” to jeden z sześciu smaków w ajurwedzie i odgrywa ważną rolę w trawieniu. W Indiach cukier jest często w formie „jaggery”, ciemnych skrystalizowanych kawałków nierafinowanego cukru trzcinowego. Dodaje się go do ajurwedyjskich leków na problemy neurologiczne, ma silny smak i nie da się go zjeść zbyt dużo. Dlatego też słodkie pokarmy nie są postrzegane jako „złe” same z siebie, tak jak wiele osób postrzega biały cukier, nie są nawet przeciwwskazane dla osób, które chcą stracić na wadze.

Jakie słodycze można jeść?

Nie ma nic złego w cukrze, o ile jest w naturalnej formie i spożywany w małych ilościach. Problem (podobnie jak z pszenicą) w naszej kulturze polega na drastycznym przetwarzaniu i nadmiernej konsumpcji. Sok trzcinowy zawiera wapno, chrom, kobalt, miedź, żelazo,magnez, mangan, fosfor, potas, cynk i witaminy A, C, B1, B2,B3, B5 i B12, plus wiele innych naturalnie występujących składników, których jeszcze nawet nie nazwaliśmy. Wyrzucanie tego wszystkiego to ogromna strata! Nadmiernie spożywany przetworzony cukier jest najbardziej niebezpiecznym z węglowodanów, jeśli chodzi o szkody, jakie wywołuje w układzie pokarmowym,a co za tym idzie – w mózgu.

5 kroków do ograniczenia spożywania słodyczy

Poniżej znajdują się sugerowane przeze mnie kroki. Wykonuj je po jednym i przechodź do następnego dopiero, gdy poczujesz się zupełnie komfortowo z wcześniejszym.

 1. Przestaw się z cukrów rafinowanych i sztucznych na naturalne na tyle, na ile możesz. Ten krok jest dość łatwy, jeśli większość cukru spożywasz w domu, trudniejszy, jeśli kupujesz go na zewnątrz pod postacią wypieków w kawiarni czy batoników z automatu. Postaraj się unikać deserów, chyba że sam je przyrządzasz, używając naturalnych cukrów, albo kupujesz z dobrego źródła, które z nich korzysta. Możesz brać domowe wypieki do pracy, czy w podróż, tak by nie kusiły cię miski cukierków, automaty ze słodyczami czy półka z wypiekami w kawiarni. Naturalne cukry to na przykład organiczny cukier z palmy kokosowej, nierafinowany cukier trzcinowy, cukier daktylowy, miód i prawdziwy syrop klonowy. W czasie tej zmiany możesz
  odkryć, że spada ci ochota na cukier. Naturalne cukry są bardziej satysfakcjonujące, bo zawierają też składniki odżywcze. Pamiętaj też, że im mniej przetworzony jest cukier, tym mniej
  będzie stymulował ośrodki uzależnienia, więc nie będziesz czuł się zmuszany, by jeść go coraz więcej.
 2. Zmniejsz ilość spożywanego cukru. Jedzenie słodkiej przekąski z dodatkowym cukrem raz w tygodniu to cel, do którego warto dążyć, ale jeśli jesz coś słodkiego codziennie, postaraj
  się zredukować tę ilość stopniowo – najpierw o jeden dzień, potem o kolejny, w komfortowym dla ciebie tempie.
 3. Zmniejsz spożycie ziaren. Nawet pełne ziarna mają wpływ na wydzielanie insuliny. Nie zalecam usunięcia ich z diety całkowicie, tylko ograniczenie, jeśli spożywasz je w każdym posiłku, albo w dużych porcjach. Jedzenie w taki sposób pomoże twojemu ciału się dostosować, a poziom cukru we krwi i insuliny zacznie podnosić się i spadać łagodnymi falami.
 4. Zmniejsz spożycie soków owocowych, albo zrezygnuj z nich. Owoce są pełne błonnika i składników odżywczych, ale sok owocowy to niemal wyłącznie cukier, nawet jeśli sok jest świeżo wyciskany i bez dodatkowego cukru. Gdy usuniemy miąższ i błonnik, cały naturalny cukier z soku szybko przedostaje się do krwiobiegu, gdzie może wywołać podobny efekt co cukier rafinowany, stymulując ośrodki uzależnienia i zwiększając apetyt. Jeśli lubisz soki, rób je z 90% warzyw i 10% owoców.
 5. Zmniejsz ilość spożywanych owoców do dwóch lub trzech porcji dziennie. Owoce są wspaniałym, odżywczym pokarmem, ale zawierają dużo naturalnego cukru. Ciesz się nimi, zwłaszcza gdy jesz je na deser, podczas gdy starasz się zmniejszyć łaknienie cukru, ale nie przesadzaj z nimi, jeśli starasz się schudnąć. Mówi się, że owoce to „słodycze natury”.
  Z biegiem czasu, kiedy twoje ciało stanie się bardziej wrażliwe na słodki smak, możesz zauważyć, że nie chcesz ich jeść tak często jak wcześniej. Sam koktajl owocowy może zawierać cztery lub pięć porcji owoców, a to duża ilość jak na jeden dzień. Jeśli jednak masz wybór między owocem a rafinowanym cukrem, zawsze wybierz owoc.

Więcej informacji na temat ajurwedyjskiego detoksu znajdziesz w książce Dr Kulreet Chaudhary „Ajurwedyjski detoks” .

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link