Zdrowe życie

Witamina D3- „energia słoneczna” dla Twoich komórek

Niedobór witaminy D3 jest najczęściej występującym niedoborem w naszych szerokościach geograficznych. Jeszcze do niedawna nie uświadamiano sobie znaczenia witaminy D3 , a przygnębienie, zmęczenie i osłabienie, czyli typowe objawy niedoboru, łączone były głównie z zaburzeniami psychicznymi i rzadko brano pod uwagę poziom witaminy D3. Na szczęście podejście to stopniowo się zmienia. Mimo że kasy chorych nadal nie refundują badania poziomu witaminy D3, a pacjenci sami muszą sugerować lekarzom możliwy niedobór, coraz więcej osób ma świadomość znaczenia witaminy D3 i zaczyna brać zdrowie w swoje ręce.

Dlaczego witamina D3 jest tak ważna?

Witamina D3 bierze udział w wielu procesach przemiany materii i wpływa na 300 genów w naszym organizmie. Istnieje wiele chorób, którym towarzyszy niedobór witaminy D3 – od autyzmu i chorób serca do reumatoidalnego zapalenia stawów czy raka. Wiele badań wskazuje na to, że wystarczająca ilość witaminy D3 może złagodzić wiele chorób – w tym wiele przewlekłych – lub nawet im zapobiec. Na szczęście terapia witaminą D3 jest łatwa, niedroga i pozbawiona ryzyka. Ponadto magazyn witaminy D3 może zostać ponownie napełniony w ciągu kilku dni. Często prowadzi to do sytuacji, gdy objawy niedoboru witaminy D3 znikają tak szybko, że wygląda to jak cudowne ozdrowienie.

Główne dolegliwości

Najczęstsze dolegliwości przy niedoborze witaminy D3 to:
• Brak siły, brak energii, ciągłe zmęczenie, przygnębienie.
• Zaburzone funkcjonowanie nerwów, problemy ze snem, wewnętrzny niepokój, zaburzenia koncentracji.
• Ból głowy, migrena.
• Skurcze mięśni (szczególnie łydek), drżenie mięśni (drżenie powieki), osłabienie mięśni.
• Osteoporoza i ból spowodowany zmiękczeniem i deformacją kości, ból stawów.
• Zaburzenia koordynacji, niepewność podczas chodzenia.
• Zaburzenia krążenia, niedokrwienie, zimne dłonie i stopy.

Funkcjonowanie mięśni jest zależne od dostarczania wystarczającej ilości wapnia. Przy niedoborze witaminy D3 zaburzone jest zaopatrywanie mięśni w wapń, a komórka mięśniowa, która potrzebuje wapnia, nie może prawidłowo „wystartować”. Objawia się to wyczerpaniem i silnym zmęczeniem.

Komórki nerwowe, podobnie jak komórki mięśniowe, aktywowane są przez wapń. Niedobór wapnia spowodowany niedoborem witaminy D3 ogranicza zdolności umysłowe. Prowadzi to do zaburzeń snu, zmęczenia, problemów z koncentracją, wewnętrznego niepokoju i osłabienia zdolności umysłowych. Oczywiście Witamina D3 17 trzeba dbać również o dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia, jednak z reguły osłabienie mięśni o wiele częściej spowodowane jest niedoborem witaminy D3 niż niedoborem wapnia.

Niedobór witaminy D3 ma również wpływ na budowę naczyń krwionośnych. Wokół wszystkich naczyń krwionośnych znajdują się małe mięśnie okrężne zapewniające ich elastyczność. Kiedy z powodu niedoboru witaminy D3 brakuje wapnia, aktywność tych mięśni jest zmniejszona. Szybkie podniesienie się w nocy może wówczas prowadzić do nagłych zawrotów głowy, ponieważ krew spływa do nóg. Przy poważnym niedoborze wapnia również w ciągu dnia dochodzi do zawrotów głowy i problemów z krążeniem.

Źródło: TOP 10 suplementów diety, Evelyne laye

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link