Zdrowe życie

Kasza jaglana – co zawiera i jakie potrawy można z niej przygotować?

kasza jaglana

Kasza jaglana to mocno niedocenione źródło zdrowia, witalności i wspaniałego smaku. Można z niej przygotować śniadanie, obiad, kolację oraz zdrowe zamienniki popularnych deserów. Zawiera wiele witamin i znakomicie odkwasza organizm. Jest lekkostrawna i tania. Jakie jeszcze właściwości ma „jaglanka” i co można z niej przygotować?

Kasza jaglana – minerały i właściwości

Kaszę jaglaną otrzymujemy z prosa, które zawiera ok. 14% białka. Jego wartość biologiczna jest zbliżona do białek roślin strączkowych czy orzechów. Natomiast w jego tłuszczu znajdują się znaczne ilości kwasu linolowego, który ma dużą aktywność biologiczną.
Sama kasza jest bogata w fosfor, miedź, żelazo, mangan, cynk, jod, potas, magnez i brom. Do tego zawiera witaminy B1 i B2 w ilościach większych niż żyto i pszenica. Jest bardzo lekkostrawna, dzięki czemu poleca się ją dzieciom, osobom starszym oraz tym, które mają wrażliwy przewód pokarmowy i cierpią na problemy trawienne. Co więcej, warto włączyć ją do diety również u osób, które cierpią na schorzenia sercowo-naczyniowe, wątroby i niedokrwistość. Bez obaw mogą jeść ją chorzy na celiakię, gdyż kasza jaglana pozbawiona jest glutenu. Dodatkowo ma właściwości antywirusowe i przeciwzapalnie działa na błony śluzowe. Jedząc ją, dbamy również o urodę, poprawiając stan włosów, skóry i paznokci. Zawarty w kaszy krzem odgrywa rolę w mineralizacji kości, więc przyda się osobom z osteoporozą. Według medycyny chińskiej kasza jaglana ma właściwości ocieplające, więc wzmacnia wychłodzony i osłabiony organizm.

Oczyszczanie organizmu dzięki kaszy jaglanej

Toksyny zbierają się w organizmie przez całe nasze życie. Nawet jeśli dbamy o zdrowe odżywianie, nie jesteśmy pozbawieni ich w 100%. Resztki niestrawionego jedzenia w jelitach fermentują i tworzą toksyczne związki. Gromadzą się one w stawach, układzie krwionośnym i trawiennym, nerkach i błonach naszych komórek, wywołując różne dolegliwości:

  • zmęczenie
  • brak sił i energii
  • senność lub problemy z zasypianiem
  • migreny
  • choroby skóry
  • próchnica i przykry zapach z ust
  • zaburzenia smaku
  • problemy trawienne
  • bóle i inne dolegliwości stawów.

Organizm z toksyn oczyści jaglana monodieta. Jeżeli taka radykalna zmiana odżywiania jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, spróbuj przez 2 tygodnie codziennie jeść kaszę jaglaną na obiad i przez ten okres nie spożywać mięsa w żadnej postaci. To również powinno Ci pomóc.

Przepisy z kaszy jaglanej – na śniadanie, obiad i kolację

Kaszę jaglaną można kupić w opakowaniach lub na wagę. Wtedy będziemy mogli rozgryźć kilka ziarenek. Jeżeli poczujemy lekko gorzki smak lub zjełczały posmak, nie kupujmy tej kaszy. Oznacza to, że jest ona stara i nie nadaje się do spożycia. Bo im młodsza kasza jaglana, tym lepsza.
Kaszę z prosa można jeść na wiele sposobów. W wersji obiadowej można ugotować ją na wodzie lub bulionie i podać jako dodatek do mięsa w postaci pieczeni, gulaszów, bitek, podawać ją z sosami czy duszonymi jarzynami oraz w zupie. Jagły mogą też stanowić samodzielne danie główne w postaci kotletów, wegetariańskiej zapiekanki lub przyrządzonej z mięsem bądź na słodko. Ich subtelny smak pozwala łączyć je z wieloma dodatkami.
Lekkostrawność kaszy sprawia, że poleca się ją na śniadanie, gdyż jest też bardzo sycąca. Na pierwszy w ciągu dnia posiłek można ugotować ją na wodzie z mlekiem lub na samym mleku, do których dodamy bakalie. Małe dzieci i osoby w okresie chorób czy rekonwalescencji po operacjach mogą spożywać jaglany kleik. Z drobno zmielonej kaszy jaglanej otrzymujemy zdrową mąkę, której można używać do niektórych wypieków.

Kasza jaglana na sypko – dodatek do pikantnych dań

Polecamy przepis na kaszę jaglaną, którą można podawać do mięs zamiast tradycyjnych ziemniaków czy ryżu:

Do 1 l wrzątku dodać masło, 2 cebule pokrojone w kostkę – gotować kwadrans, potem dodawać pieprz, maggi, ciut soli, estragon, kminek, majeranek i szklankę kaszy jaglanej. Zapiekać pod przykryciem w 180 stopniach przez 45 minut do godziny. Nie mieszać kaszy po ugotowaniu, nakładać delikatnie, bo zamiast puszystej złocistej kaszy będziemy na talerzu mieć rozgniecioną masę.

Tak przygotowana kasza wspomaga organizm przy podwyższonym poziomie cholesterolu, nieżycie żołądka i jelit, niedokrwistości, niewydolności krążenia i serca, miażdżycy i nerwicach.

Wegetariańska kasza jaglana z warzywami

Smaczny wegetariański posiłek z kaszy jaglanek przygotujecie w ten oto sposób:

Do 1 l wrzątku dodać łyżkę masła lub olej i ciągle gotując dodawać w kolejności: sporo pieprzu, 6 ząbków czosnku rozdrobnionych, 1 pora pokrojonego w półplasterki, łyżkę Vegety lub jarzynki, 20 dkg pieczarek lub innych grzybów pokrojonych w plasterki, estragon, a gdy będzie pietruszka gruntowa także natkę pietruszki, 2–3 liście laurowe, tymianek, majeranek i szklankę kaszy jaglanej. Zapiekać w piekarniku pod przykryciem w temperaturze 180 stopni przez godzinę.

Danie to polecane jest szczególnie osobom, które cierpią na otłuszczenie wątroby, podwyższony poziom cholesterolu, nieżyt żołądka i jelit, niedokrwistość, niewydolność krążenia i niewydolność serca.

Przepisy pochodzą z książki Katarzyny Marii Puchacz Dieta według Pięciu Przemian.

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link