Zdrowe życie

Olejki eteryczne i ich działanie

Olejki eteryczne oprócz swojego zapachu posiadają również niezwykłe właściwości. Poniżej znajdziesz zestawienie częstych chorób i wyzwań emocjonalnych oraz olejków lub mieszanek, które mogą pomóc w procesie zdrowienia. 

Jaki olejek wybrać na konkretną dolegliwość?

NIEPOKÓJ, DEPRESJA, STRES, LĘK

Olejki rumiankowe stosowane są, by pomóc ukoić niespokojne, nadmiernie reaktywne umysły, które mogą prowadzić do problemów ze snem lub nasilać depresję. Do innych relaksujących olejków należą sandałowy i lawendowy. Są jeszcze olejki, które nie tylko mogą zrównoważyć negatywny stan umysłu, ale mogą też pomóc wejść w lepszy, szczęśliwszy nastrój: należą do nich olejek z bergamotki, pomarańczy .

ROZLUŹNIENIE I SEN

Jest wiele elementów, które muszą wystąpić razem, by człowiek mógł się rozluźnić i mieć dobry sen. W rozwiązywaniu złożonego problemu bezsenności najlepiej działają mieszanki olejków, które zawierają olejek z drzewa różanego, który ma właściwości uziemiające, rozluźniające i antywirusowe.

MIĘŚNIE I STAN ZAPALNY

Olejki, które poprawiają krążenie i zmniejszają stan zapalny można dodać do oleju kokosowego i wcierać w sprawiające problemy obszary. Olejek bazyliowy  można nanosić bezpośrednio na problematyczne obszary lub stosować rozpylony. Olejek eukaliptusowy jest doskonałym olejkiem „anty” – czynnikiem antywirusowym, antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym, przeciw starzeniu się i przeciwzapalnym.

BÓL KOŚCI, ZŁAMANIA, PĘKNIĘCIA

Jest kilka olejków, które fantastycznie sprawdzają się przy bólu kości. Te olejki można mieszać lub można używać jednego, który wydaje się nam najprzyjemniejszy. Większość bólów kości ukoją olejki z mięty pieprzowej i eukaliptusa.

OPARZENIA I POPARZENIA SŁONECZNE

Do olejków, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe należą: olejek lawendowy, różany, eukaliptus, cytryna, jodła.
Doskonałą mieszanką na poparzenia jest lawenda, drzewo sandałowe i ylang-ylang. Razem łączą właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i działają jako środek uspokojający układ nerwowy i gojący skórę.

ŚRODKI ODKAŻAJĄCE

Zastosowanie olejków eterycznych nie kończy się na ciele – są one również wspaniałe dla domu. Oto niektóre olejki posiadające takie właściwości: drzewo herbaciane, grapefruit, cytryna, eukaliptus. Stwórz własne środki czystości mieszając wodę i olejki w spryskiwaczu. Mrówki nienawidzą cytrusów. Spryskaj je olejkiem cytrynowym a pozbędziesz się ich raz na zawsze.

WYMIOTY I PROBLEMY Z ŻOŁĄDKIEM/JELITAMI

Różne olejki mogą pomóc złagodzić problemy żołądkowe i uspokoić wymioty. Olejki z mięty pieprzowej i lawendy można wdychać lub rozpylić w powietrzu, by złagodzić mdłości. Olejki z gałki muszkatałowej i kopru włoskiego są często stosowane na problemy żołądkowe, gdyż naturalnie chronią żołądek i przeczyszczają, co może oczyścić organizm ze zbędnych substancji.

PORZUCENIE

Te olejki są wspaniałe, jeśli zmagasz się z emocjonalnym wpływem wydarzeń, takich jak rozwód, śmierć członka rodziny lub uwolnienie się z toksycznego związku. Te mieszanki uwolnią negatywne emocje i pomogą ci oczyścić energię. W przypadku emocjonalnej traumy skuteczne jest połączenie kadzidła lawendy, świerku i drzewa sandałowego.
Negatywną energię z przestrzeni uwolni połączenie olejków cytrynowego, cytronelli  i rozmarynu.

ZŁOŚĆ LUB NIENAWIŚĆ

Te rozpylone olejki są idealne, by pomóc usunąć wszelką wrogość, napięcie lub konflikt z miejsca pracy lub domu. Zmieszaj olejki z bergamotki, ylang-ylang, mandarynki i kolendry i rozpyl je w przestrzeni, która potrzebuje oczyszczenia z negatywnych uczuć. Te olejki są również wspaniałym dodatkiem do kąpieli lub do oleju roślinnego do rozluźniającego i odstresowującego masażu.

KONCENTRACJA, SKUPIENIE

Do olejków, które pomogą nam osiągnąć stan równowagi możemy zaliczyć kocankę, która poprawia nastrój i pomaga nam cofnąć się od stresu, poprawia krążenie, odblokowuje myśli i pomysły. Kolejnym olejkiem jest olejek z drzewa sandałowego, który jest antydepresantem i równoważy nastrój. Olejek lawendowy pomaga uwolnić napięcie z całego ciała a olejek cyprysowy stymuluje ciało i budzi umysł.

Więcej na temat właściwości olejków eterycznych przeczytasz z książki „Aromaterapia dla każdego”.

Zapisz się na newsletter Blogu.talizman.pl
Zapisz się

Podając adres e-mail, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w ce­lach mar­ke­tin­go­wych przez firmę Janusz Nawrocki Spółka Komandytowa, która jest właścicielem m.in. tych domen z siedzibą w Białymstoku (15-762), ul. Antoniuk Fabryczny 55/24.

close-link